World Boxing Organization Rankings

Nov 18, 2009 - 8:00 AM
Heavyweight (over 201 lbs)
--------------------------

CHAMPION: Wladimir Klitschko, Ukraine

1. Eddie Chambers, United States
2. David Haye, England
3. Alexander Povetkin, Russia
4. Chris Arreola, United States
5. Alexander Dimitrenko, Germany
6. Denis Boytsov, Germany
7. Shane Cameron, New Zealand
8. Brian Minto, United States
9. Kevin Johnson, United States
10. Lamon Brewster, United States


Junior Heavyweight (up to 200 lbs)
----------------------------------

CHAMPION: Victor Ramirez, Argentina

1. Grigory Drozd, Russia
2. Marco Huck, Germany
3. Benjamin Flores, United States
4. Herbie Hide, Germany
5. Alexander Alexeev, Germany
6. Firat Arslan, Germany
7. Denis Lebedev, Russia
8. Troy Ross, Canada
9. Valery Brudov, Russia
10. Laudelino Barros, Brazil


Light Heavyweight (up to 175 lbs)
---------------------------------

CHAMPION: Zsolt Erdei, Hungary

1. Bernard Hopkins, United States
2. Roy Jones Jr., United States
3. Aleksy Kuziemski, Germany
4. Glencoffe Johnson, Jamaica
5. Juergen Braehmer, Germany
6. Beibut Shumenov, Kazakhstan
7. Nathan Cleverly, Wales
8. Vyacheslav Uzelkov, Ukraine
9. Jeff Lacy, United States
10. Dean Francis, England


Super Middleweight (up to 168 lbs)
----------------------------------

CHAMPION: Karoly Balzsay, Germany

1. Andre Ward, United States
2. Andre Dirrell, United States
3. Denis Inkin, Germany
4. Jean Paul Mendy, France
5. Jermain Taylor, United States
6. Robert Stieglitz, Germany
7. Mads Larsen, Denmark
8. Karo Murat, Germany
9. Allan Green, United States
10. Kariz Kariuki, England


Middleweight (up to 160 lbs)
----------------------------

CHAMPION: Kelly Pavlik, United States

1. Sebastian Zbik, Germany
2. Khoren Gevor, Germany
3. Dmitry Pirog, Russia
4. Gennady Golovkin, Germany
5. Sebastian Sylvester, Germany
6. Aaron Mitchell, United States
7. Anthony Mundine, Australia
8. Paul Smith, England
9. John Duddy, United States
10. Sergio Mora, United States


Junior Middleweight (up to 154 lbs)
-----------------------------------

CHAMPION: Sergei Dzindziruk, Ukraine

1. Kermit Cintron, Puerto Rico
2. Lukas Konechy, Czech Republic
3. Julio Cesar Chavez, Jr., Mexico
4. Matthew Hall, England
5. Joe Greene, United States
6. Charles Whittaker, United States
7. Alexander Abraham, Armenia
8. Alfredo Angulo, United States
9. Harry Joe Yorgey, United States
10. Sherzod Husanov, Uzbekistan


Welterweight (up to 147 lbs)
----------------------------

CHAMPION: Miguel Angel Cotto, Puerto Rico

1. Manny Pacquiao, Philippines
2. Joshua Clottey, United States
3. Antonin Decarie, Canada
4. Rafal Jackiewicz, Poland
5. Saul Alvarez, Mexico
6. Krzysztof Bienias, Poland
7. Kell Brook, England
8. Jesus Soto Karass, United States
9. Vitaliy Demyanenko, Kazakhstan
10. Valery Brazhnik, Ukraine


Junior Welterweight (up to 140 lbs)
-----------------------------------

CHAMPION: Timothy Bradley, United States

1. Nate Campbell, United States
2. Devon Alexander, United States
3. Cesar Rene Cuenca, Argentina
4. Lucas Matthysse, Argentina
5. Mike Alvarado, United States
6. Ricky Hatton, England
7. Sergey Fedchenko, Ukraine
8. Victor Ortiz, Puerto Rico
9. Paul Malignaggi, United States
10. Ali Chebah, Canada


Lightweight (up to 135 lbs)
---------------------------

CHAMPION: Juan Manuel Marquez, Mexico

1. Michael Katsidis, Australia
2. Antonio Demarco, Mexico
3. Urbano Antillon, United States
4. Vicente Escobedo, United States
5. Juan Diaz, United States
6. Breidis Prescott, Colombia
7. Marco Antonio Barrera, Mexico
8. Ali Funeka, South Africa
9. Anthony Peterson, United States
10. Joan Guzman, Dominican Republic


Junior Lightweight (up to 130 lbs)
----------------------------------

CHAMPION: Roman Martinez, Puerto Rico

1. Kevin Mitchell, England
2. Robert Guerrero, United States
3. Ricky Burns, Scotland
4. Terdsak Jandaeng, Thailand
5. Sergey Gulyakevich, Belarus
6. Alisher Rahimov, Russia
7. Leva Kirakosyan, Armenia
8. Likar Ramos, Colombia
9. Vicente M. Rodriguez, Argentina
10. Roy Mukhlis, Indonesia


Featherweight (up to 126 lbs)
-----------------------------

CHAMPION: Steven Luevano, United States

1. Bernabe Concepcion, Philippines
2. Daud Cino Yordan, Indonesia
3. Ricardo Juarez, United States
4. Jonathan V. Barros, Argentina
5. Oleg Yefimovych, Ukraine
6. Andrey Isaev, Belarus
7. Roinet Caballero, Panama
8. Fernando Saucedo, Argentina
9. Deulis Prescott, Colombia
10. Lorenzo Villanueva, Philippines


Junior Featherweight (up to 122 lbs)
------------------------------------

CHAMPION: Juan Manuel Lopez, Puerto Rico

1. Rafael Marquez, Mexico
2. Daniel Ponce-De Leon, Mexico
3. Antonio Escalante, United States
4. Ramie Laput, Philippines
5. Sod Looknongyangtoy, Thailand
6. Ciso Morales, Philippines
7. Steve Molitor, Canada
8. Zsolt Bedak, Germany
9. Wilfredo Vazquez, Jr., Puerto Rico
10. Alex De Oliveira, Brazil


Bantamweight (up to 118 lbs)
----------------------------

CHAMPION: Fernando Montiel, Mexico

1. Eric Morel, Puerto Rico
2. Gerry Penalosa, Philippines
3. Z Gorres, Philippines
4. Abner Mares, United States
5. Yonnhy Perez, United States
6. Jason Booth, England
7. Jundy Maraon, Philippines
8. Tshifhiwa Munyai, South Africa
9. Alex John Banal, Philippines
10. Rolando Magbanua, Philippines


Junior Bantamweight (up to 115 lbs)
-----------------------------------

CHAMPION: Jose Lopez, Puerto Rico

1. Duangpetch Saengmorakot, Thailand
2. Ivan Pozo, Spain
3. Juan Alberto Rosas, Mexico
4. Jorge Arce, Mexico
5. Hugo Cazares, Mexico
6. Marvin Sonsona, Philippines
7. Muvhuso Nedzanani, South Africa
8. Drian Francisco, Philippines
9. Rafael Concepcion, Panama
10. Pramuansak Posuwan, Thailand


Flyweight (up to 112 lbs)
-------------------------

CHAMPION: Omar Andres Narvaez, Argentina

1. Andrea Sarritzu, Italy
2. Luis Concepcion, Panama
3. Jesus Jimenez, Mexico
4. Zolani Tete, South Africa
5. Richie Mepranum, Philippines
6. Angky Angkota, Indonesia
7. Koki Kameda, Japan
8. Rayonta Whitfield, United States
9. Julio Cesar Miranda, Mexico
10. Takuya Kogawa, Japan


Junior Flyweight (up to 108 lbs)
--------------------------------

CHAMPION: Ivan Calderon, Puerto Rico

1. Rodel Mayol, Philippines
2. Juan Carlos Reveco, Argentina
3. Omar Nino Romero, Mexico
4. Edren Dapudong, Philippines
5. Jhonreil Casimero, Philippines
6. Omar Salado, Mexico
7. Sonny Boy Jaro, Philippines
8. Adrian Hernandez, Mexico
9. Ronald Ramos, Colombia
10. Michael Arango, Colombia


Mini Flyweight (up to 105 lbs)
------------------------------

CHAMPION: Donnie Nietes, Philippines

1. Milan Melindo, Philippines
2. Pigmy Muangchaiyaphum, Thailand
3. Rommel Asenjo, Philippines
4. Juanito Hernandez, Mexico
5. Walter Tello, Panama
6. Nkosinathi Joyi, South Africa
7. Ronald Barrera, Colombia
8. Florante Condes, Philippines
9. Daniel Reyes, Colombia
10. Yader Escobar, Nicaragua







No one has shouted yet.
Be the first!